Αθλητικά
Γραμματοσειρά

Λαύριο – Κόροιβος Αμαλιάδας 80-69 – Ήττα αναμενόμενη εκτός έδρας – Στις 26/03 με Ολυμπιακό στην Αμαλιάδα

Συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του το Λαύριο, αφού δεν είχε πρόβλημα να πάρει το ματς με τον Κόροιβο και να ανέβει στο 13-6. Αξίζει να σημειωθεί πως εντός έδρας έχει ρεκόρ 9-1. Όσον αφορά στον Κόροιβο, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου «υποχώρησε» στο 6-13 και ψάχνει ακόμη νίκες που θα την φέρουν σε καλύτερη θέση σχετικά με την παραμονή στην κατηγορία.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά… Λαύριο εναντίον Ντεκόζι. Ο Αμερικανός πέτυχε 13 από τους 17 πόντους του Κοροίβου, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερο πλουραλισμό και περισσότερες λύσεις για το +7 (24-17). Η ομάδα του Καλαμπάκου έμεινε για περισσότερα από 4′ χωρίς πόντο και η διαφορά διπλασιάστηκε (31-17). Ωστόσο, η άμυνα του Κοροίβου ανέβηκε επίπεδο κι έτσι μείωσε σε 35-29. Ο Μουρ είπε την τελευταία λέξη στο ημίχρονο με συνεχόμενους πόντους για το Λαύριο και διαμορφώθηκε το 41-32.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καλό για τον Κόροιβο (43-37, στο 23′), αλλά το Λαύριο απάντησε με σερί 9-0 και πρωταγωνιστή τον Μέιερ. Tελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 63-48 και τους γηπεδούχους να έχουν βάλει… υποθήκη νίκης. Στην τελευταία περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε (74-51, στο 34′), αλλά κάποια καλάθια του Λάνγκφορντ «μάζεψαν» την απόσταση για τον Κόροιβο. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει βέβαια και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69

Ο MVP: Ακόμα μία «γεμάτη» εμφάνιση από τον Μακένζι Μουρ. Η… ατραξιόν του Λαυρίου τέλειωσε το ματς με 18 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 1 τάπα και οδήγησε την ομάδα του σε ακόμα μία νίκη.

Ο Σκληρός: Το δίδυμο των Λαμπ (16π., 4ασ.) – Ουίγκινς (14π., 3ριμπ.) λειτούργησε «επικουρικά» για το Λαύριο και βοήθησε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι.

Ο Αόρατος: Δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του ο Διονύσης Σκουλίδας στα 14′ που αγωνίστηκε, αφού δεν πήρε κάποια προσπάθεια για την ομάδα της Αμαλιάδας.

Ο Πεσμένος: Μακριά από καλά στάνταρ απόδοσης για τον Κόροιβο ο Μάρκους Πόσλεϊ, αφού τέλειωσε το παιχνίδι με 3 πόντους και 1/8 σουτ.

Η Στιγμή: To 9-0 του Λαυρίου, στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, όταν ο Κόροιβος είχε πλησιάσει στο -6 (43-37) και προσπαθούσε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης.

Η Γκέλα: Σε ένα ματς εκτός έδρας, ο Κόροιβος θα χρειαζόταν κάτι καλύτερο από την γραμμή του τριπόντου (2/13) για να διεκδικήσει το διπλό.

Η Διαιτησία: Καρακατσούνης, Δεσλής και Τσαρούχα δεν επηρέασαν την έκβαση του αγώνα με τα σφυρίγματά τους.

Η Εξέδρα: Ωραία ατμόσφαιρα στο κλειστό του Λαυρίου, το οποίο δεν ήταν γεμάτο, αλλά είχε ως συνήθως… παλμό. Άλλωστε, και οι παίκτες «ζέσταιναν» την ατμόσφαιρα με τις όμορφες προσπάθειές τους.